Közzétételi kötelezettség adatok módosítása
A 2009. évi CXXII. tv 2. § (1) és (2) közzétételi kötelezettség adatok módosítása
Szervezeti ábra
ALBENSIS Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft szervezeti ábrája
Közadattár
Közadatár elérhetősége:
https://kozadat.hu/kereso/kozfeladatot-ellato-szervek/adatlap/6338
Zöld Kódexet adott ki a Közbeszerzési Hatóság, cél a fenntarthatóság erősítése
A Közbeszerzési Hatóság idén áprilisban indította el Fenntartható Magyarországért Programját, melynek célja, hogy a közbeszerzések terén a korábbiaknál sokkal inkább érvényesüljenek a zöld, szociális és innovatív szempontok. Ennek első mérföldköveként a szervezet megalkotta a Zöld Kódexet, mely az önkéntesen csatlakozó ajánlatkérők számára konkrét, környezeti és gazdasági fenntarthatóságot erősítő útmutatást határoz meg.
Szeptember 1-jén lépett hatályba a Közbeszerzési Hatóság által, Fenntarthatósági munkacsoportja szakmai támogatásával kidolgozott Környezetvédelmi Közbeszerzési Etikai Kódex (Zöld Kódex), melynek célja, hogy a közpénzből gazdálkodó szervezetek számára kézzelfogható útmutatást biztosítson annak érdekében, hogy a környezeti és gazdasági fenntarthatóság szempontjai a lehető leginkább érvényesüljenek a közbeszerzésekben.Erre nagy szükség van, hiszen az állami szféra szereplőinek óriási a felelőssége: a saját beruházásaikon, közbeszerzéseiken keresztül példát mutathatnak és képesek lehetnek befolyásolni a gazdasági szereplők, illetve a teljes társadalom attitűdjét, magatartását. Éppen ezért a Közbeszerzési Hatóság idén áprilisban elindította a Fenntartható Magyarországért Programját, melynek célja, hogy közbeszerzéseik vonatkozásában példanélküli, széleskörű együttműködési platformot biztosítson az állami intézmények számára a környezetvédelem, a klímavédelem és a gazdasági fenntarthatóság erősítése terén.
Ennek keretében megalakult a Fenntarthatósági munkacsoport, melyben az alapító Közbeszerzési Hatóság mellett a legnagyobb hazai ajánlatkérők, valamint a Hatósággal a fenntarthatóság területén együttműködő szervezetek képviselői vesznek részt (többek között: Állami Számvevőszék, Gazdasági Versenyhivatal, Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány, Magyar Nemzeti Bank, Megyei Jogú Városok Szövetsége, Magyar Posta Zrt., MÁV Magyar Államvasutak Zrt., Miniszterelnökség).
A rendszeresen ülésező testület célja a tudásmegosztás, a jó gyakorlatok megismertetése és a gyakorlati alkalmazás elősegítése.
A környezeti terhelés csökkentésétől az életciklus szemléletig
A program fontos mérföldköve a most hatályba lépett Zöld Kódex, melynek célja, hogy az ahhoz önként csatlakozó szervezetek számára konkrét iránymutatást adjon, szabályokat fogalmazzon meg. A Zöld Kódex ennek megfelelően konkrétan kijelöli azokat a környezetvédelmi célokat, területeket, melyekre a csatlakozó ajánlatkérők közbeszerzéseik során vállaltan kiemelt figyelmet fordítanak:
Környezetvédelmi szempontú (zöld) közbeszerzés: az ajánlatkérő azoknak az áruknak, szolgáltatásoknak és építési beruházásoknak a beszerzését részesíti előnyben, amelyek más, azonos rendeltetésű árukhoz, szolgáltatásokhoz és munkálatokhoz képest kisebb mértékben terhelik a környezetet.
Körforgásos gazdasági szemlélet: olyan gazdasági modell megvalósítása, amely arra törekszik, hogy a használt termékek és alapanyagok az értéküket a lehető leghosszabb ideig megőrizzék teljes életciklusuk során.
Hulladéktermelés minimalizálása: az ajánlatkérő törekszik arra, hogy közbeszerzési eljárásaival hozzájáruljon a termékek, alapanyagok és erőforrások értékének lehető legtovább történő megőrzéséhez a gazdaságban, valamint törekszik a hulladéktermelés csökkentésére is.
Energiafelhasználás csökkentése: az ajánlatkérő törekszik arra, hogy közbeszerzési eljárásaival hozzájáruljon az energiafelhasználás minimalizálásához, csökkentéséhez.
Vízfelhasználás csökkentése: az ajánlatkérő törekszik arra, hogy közbeszerzési eljárásaival hozzájáruljon a vízfelhasználás minimalizálásához, csökkentéséhez.
Széndioxid kibocsátás csökkentése: az ajánlatkérő törekszik arra, hogy közbeszerzési eljárásaival hozzájáruljon a széndioxid kibocsátás minimalizálásához, csökkentéséhez.
Életciklus szemlélet: az ajánlatkérő figyelemmel van a közbeszerzési eljárás megtervezése során a termék használatának, a szolgáltatás nyújtásának vagy az építési beruházás fennállásának összes egymást követő, illetve egymással kapcsolatban álló szakaszára – a teljes életciklusra – a nyersanyag beszerzésétől, illetve az erőforrások megteremtésétől az eltávolításig, ártalmatlanításig, az adott területek eredeti állapotának helyreállításáig, illetve a szolgáltatás vagy a használat végéig.
„Napjainkban a fenntarthatóság az egyik legfontosabb közös ügyünk, amivel minden érintett gazdasági és állami szereplő tartozik a jövő generációinak. A közbeszerzési Zöld Kódex elfogadása önkéntes, azonban ha egy szervezet csatlakozik a Kódexhez, azzal vállalja, hogy valamennyi közbeszerzési eljárása során törekszik arra, hogy az környezetvédelmi szempontot tartalmazó, zöld közbeszerzési eljárásnak minősüljön, továbbá a kódexben felsorolt értékeknek, alapelveknek megfelelően járjon el. A Közbeszerzési Hatóság a kódexet elfogadó ajánlatkérőket kiemelt partnereként kezeli és biztosítja részükre a Fenntartható Magyarországért Program logójának használatát” – hangsúlyozta Dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
A Zöld Kódex részletes szabályzatot fogalmaz meg a közbeszerzési eljárások lebonyolítására vonatkozóan, mely kitér az eljárások tervezésére, megvalósítására és a szerződések teljesítésének ellenőrzésére is. A kódexhez csatlakozó szervezetek vállalják, hogy a környezetvédelmi szempontok alkalmazásával kapcsolatos gyakorlatukat és tapasztalataikat kölcsönösen megosztják egymással a Közbeszerzési Hatóság közreműködésével. Illetve véleményezhetik is a kódex rendelkezéseit, melyek figyelembevételével a Hatóság legalább félévente felülvizsgálja a kódexet, s amennyiben indokoltnak tartja, aktualizálja annak tartalmát.
(feltöltve: 2021. szeptember)
Éves összesített közbeszerzési terv
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a hatályos jogszabályi előírások értelmében az adott évre tervezett közbeszerzésekről, folyó év március 31. napjáig, éves összesített közbeszerzési tervet kell készíteni.
A közbeszerzési tervet haladéktalanul közzé kell tenni az Elektronikus Közbeszerzési Rendszerben.
Amennyiben fenti jogszabályi előírásoknak esetleg még nem tettek eleget, akkor javasoljuk, hogy haladéktalanul intézkedjenek ennek érdekében.
(feltöltve: 2021. április)
Tájékoztató a közbeszerzési szerződés teljesítésére vonatkozó adatok közzétételéről
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 43. § (1) bekezdés c) pontja szerint az ajánlatkérő köteles a Közbeszerzési Hatóság által működtetett nyilvános elektronikus szerződéstárban (a továbbiakban: CoRe) – valamint, ha a Kbt. felhatalmazása alapján alkotott jogszabály azt egyes dokumentumok, adatok tekintetében kötelezővé teszi, az elektronikus közbeszerzési rendszerben (a továbbiakban: EKR) is – közzétenni a szerződés teljesítésére vonatkozó – ca)-ce) alpontok szerinti – következő adatokat:
ca) hivatkozást a közbeszerzési eljárást megindító hirdetményre (hirdetmény nélkül induló eljárások esetében felhívásra),
cb) a szerződő felek megnevezését,
cc) azt, hogy a teljesítés szerződésszerű volt-e,
cd) a szerződés teljesítésének az ajánlatkérő által elismert időpontját, valamint
ce) az ellenszolgáltatás teljesítésének időpontját és a kifizetett ellenszolgáltatás értékét a szerződés mindegyik fél – támogatásból megvalósuló közbeszerzés esetén szállítói kifizetés során a kifizetésre köteles szervezet – által történt teljesítését követő harminc napon belül.
2020. november 13. napjától a CoRe-ban elérhető teljesítési adatokra vonatkozó űrlap kitöltésével az ajánlatkérők a fent megjelölt kötelezettségnek eleget tesznek, így a továbbiakban nem szükséges, s technikailag nincs is lehetőség a 44/2015. (XI. 2.) MvM rendelet 16. mellékletét csatolni.
A Közbeszerzési Hatóság felhívja az ajánlatkérők figyelmét, hogy a szerződések teljesítésének ellenőrzésekor a Kbt. 43. § (1) bekezdésének c) pontjában megfogalmazott ajánlatkérői kötelezettség az ellenőrzés tárgyát képezi, az ellenőrzési eljárások során a Közbeszerzési Hatóság ezen ajánlatkérői kötelezettség teljesítését vagy elmulasztását fokozottan figyelemmel kíséri. Amennyiben az ajánlatkérő a szerződés teljesítésére vonatkozó adatok közzétételét elmulasztja, a Közbeszerzési Hatóság elnöke – a Kbt. 152. § (1) bekezdése alapján – jogosult hivatalból jogorvoslati eljárást kezdeményezni.
A Közbeszerzési Hatóság és a Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkársága felhívja továbbá az ajánlatkérők szíves figyelmét arra, hogy Magyarország számára európai uniós kötelezettség teljesítéséhez is szükséges az, hogy a szerződések teljesítésére vonatkozó adatok az EKR Szerződéstár moduljában, valamint a CoRe-ban rendelkezésre álljanak.
A Közbeszerzési Hatóság és a Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkársága megerősítve a Közbeszerzési Hatóság által korábban is közölt figyelemfelhívást, kéri, hogy az ajánlatkérők szíveskedjenek ellenőrizni, hogy az EKR Szerződéstár moduljában, valamint a CoRe-ban a szerződés(ek) teljesítésére vonatkozó adatok megtalálhatóak-e.
Amennyiben a teljesítésre vonatkozó adatok nem vagy nem megfelelően kerültek rögzítésre, azt pótolni, illetve az EKR-ben rögzített, már teljesedésbe ment szerződéseket lezárni, teljesített státuszba léptetni szükséges.
A Közbeszerzési Hatóság és a Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkársága egyúttal felhívja az ajánlatkérők szíves figyelmét arra, hogy 2021. február 28. napját követően a hatáskörrel rendelkező szervek célzottan fogják ellenőrizni, hogy az ajánlatkérők maradéktalanul eleget tettek-e a szerződésteljesítési adatok közzétételére vonatkozó jogszabályi kötelezettségeiknek.
(feltöltve: 2021. február)
Az ALBENSIS Nonprofit Kft. közbeszerzési terve
Az ALBENSIS Nonprofit Kft. közbeszerzési terve: Közbeszerzési terv – 2021. év
Letölhető tájékoztató az Önkormányzatok részére: Tájékoztató a közbeszerzési értékhatárokról
(feltöltve: 2021. február)